• Mikołajki w 3b

          • Nowa galeria Mikołajki w 3b została dodana do albumu fotograficznego

            Tegoroczne Mikołajki w naszej klasie były pełne radości, śniegu, eksperymentów i oczywiście prezentów.  Wykonaliśmy różnego rodzaju dekoracje świąteczne, wielu niezapomnianych wrażeń dostarczyły nam eksperymenty z suchym lodem i zabawa na śniegu.

          • „KLASA W FORMIE – FORMA Z KLASĄ”

          • Program promocji zdrowia „Klasa w formie – Forma z klasą” dla uczniów klas III szkół podstawowych i ich rodziców/opiekunów.

            Warszawski program promocji zdrowia pn. „Klasa w formie – forma z klasą” to cykl zajęć dla uczniów i uczennic z klas 3 szkół podstawowych, podczas których dzieci poznają zasady zdrowego odżywania i zdrowego stylu życia i np. W ramach projektu dzieci, rodzice / opiekunowie wypełniali kwestionariusz dotyczący zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. W szkole uczniowie uczyli się obliczeń wyliczenia BMI (Body Mass Index). W ramach programu odbyły się warsztaty online dla rodziców.  

          • Wizyta przedszkolaków w naszej szkole.

          • W czwartek 7 grudnia do naszej szkoły przybyli niezwykli goście – dzieci z najstarszych grup z okolicznych przedszkoli.

            W sali gimnastycznej czekały na nich przygotowane niespodzianki. Pani Ola zaproponowała przedszkolakom wspólne odśpiewanie i zagranie znanej wszystkim zimowej piosenki. Każde dziecko dostało instrument i mogło samo wykonywać akompaniament do płynącej z głośnika piosenki.

            Kolejnym etapem spotkania, były doświadczenia z suchym lodem. Pani Ola Binecka, w magiczny sposób, wyczarowała gejzery wyrzucające białe obłoki, kolorową tęczę oraz śmiesznego piankowego potwora. Dzieci były zafascynowane. Każde chciało dotknąć białej chmurki - mgły, która zaściełała wszystko dookoła, oraz kolorowej piany przypominającej watę cukrową. Dużą atrakcją okazały się także balony, które same się nadmuchiwały. Niestety, nie chciały odlecieć. Zakończeniem pokazu były ogromne bańki z piany. Wszystkie efekty wizualne, które towarzyszyły eksperymentom budziły wśród naszych gości wiele emocji i były dla nich niezapomnianym przeżyciem.

            Następną niespodzianką dla dzieci z przedszkola było przedstawienie „Elfy z przystani Św. Mikołaja” w wykonaniu nauczycieli z naszej szkoły. Na scenie pojawiły się elfy, które jak to w bajkach bywa, przeżywały wiele przygód. Elfy obdarowały dzieci zakładkami i kolorowymi świątecznymi naklejkami.

            Na zakończenie, Przedszkolaki obejrzały sale, gdzie uczą się i bawią dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie z edukacji wczesnoszkolnej.

            Dziękujemy wszystkim za przybycie. Mamy nadzieję, że dla wszystkich to był dzień pełen wrażeń

          • Z wizytą u króla

          • Chociaż król Jan III Sobieski nie przyjął nas w swojej rezydencji osobiście, to mogliśmy w czasie zajęć warsztatowych poznać, jak wyglądało życie króla i królowej.

            Zwiedzając komnaty, podziwialiśmy zgromadzone dzieła sztuki. Na chwilę wcielimy się też w XVII-wiecznego szlachcica, wkładając żupan i kontusz. Dowiedzieliśmy się, ile książek zgromadził w królewskiej bibliotece i co lubił czytać.  Pełni podziwu słuchaliśmy pani przewodnik i staraliśmy się dowiedzieć jak najwięcej o historii pałacu. Wzbogaceni o nową wiedzę i doświadczenie wróciliśmy do szkoły. 

             uczniowie klasy 2b i 3a

          • Elfy, odwiedziły szkołę na Deotymy! :)

          • ​​​​​Wieloletnią tradycją już jest, że z okazji Dnia Dziecka, nauczyciele naszej szkoły wystawiają przedstawienie teatralne dla swoich uczniów. W tym roku po raz pierwszy ( i  - mamy nadzieję - nie ostatni)  grupa teatralno-kabaretowa nauczycieli przygotowała dla swoich wychowanków podobną niespodziankę z okazji Mikołajek.

            7 grudnia w sali gimnastycznej mieliśmy okazję obejrzeć inscenizację „Elfy z Przystani Świętego Mikołaja”. Dowiedzieliśmy się, jak bardzo są zajęte elfy przed świętami, jak wiele kłopotów mają i jakie jest ich „najważniejsze z najważniejszych zadanie”. Przedstawienie jak zwykle było przygotowane w taki sposób, by bawiło dzieci i młodzież w różnym wieku. Dla młodszych stworzona została odpowiednia fabuła, dekoracje i kostiumy. Z myślą o starszych natomiast, zostały napisane zabawne dialogi. Wszyscy docenili zaangażowanie i świetną grę aktorską a także …dystans do siebie ;) występujących nauczycieli. Było barwnie, przyjemnie i zabawnie. Ta „mikołajkowa” niespodzianka  zdecydowanie wprowadziła naszą szkołę w świąteczny nastrój.

          • Mikołajki w naszej szkole!!!

          • “Siedzę cichuteńko, patrzę na okienko.
            Poruszyły się zasłonki!
            Chyba już go widzę! Chyba już go słyszę!
            Zabrzęczały jego sanek dzwonki.
            Dzyń, dzyń, dzyń Mikołaju Święty.
            Dzyń, dzyń, dzyń, przynieś nam prezenty”.

                               /sł. Maria Tomaszewska/

            6 grudnia to wspaniały dzień dla wszystkich dzieci, dzień  mikołajkowy.  Przygotowują się do niego starannie wszystkie klasy. Od rana dzieci z klas młodszych ubierały choinkę. W klasach powstawały przepiękne gazetki z Św. Mikołajem w roli głównej. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tego wydarzenia wszystkie dzieci były odświętnie wystrojone w mikołajkowe czapeczki i w czerwone ubranka z motywami mikołajkowymi. Święty Mikołaj nie zawiódł uczniów, przybył do klas na czas. Uroczystościom Mikołajkowym w większości klas towarzyszył słodki poczęstunek.

            Ten dzień uczniowie świętowali na różne sposoby.

            Dzieci dekorowały babeczki słodkimi, kolorowymi lukrami, odbyły się warsztaty plastyczne inni wybrali się do kina na świąteczny film, było także losowanie mikołajkowych prezentów.........

            Było wesoło, świątecznie, mikołajkowo i baśniowo.

          • "Dzieci z Księżyca"

          • 5 grudnia, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością dla uczniów klas 0 - 3 odbyły się warsztaty pt: "Dzieci z księżyca". Celem zajęć było oswojenie dzieci z niepełnosprawnościami. Zajęcia prowadzili Ewa Kowalska i Adrian Rykowski autor książki "Dzieci z Księżyca". Poruszaliśmy temat różnorodności. Niezależnie od tego co możemy, a czego nie, jesteśmy tacy sami. 

          • „Paczuszka dla maluszka - dobrze jest pomagać!”

          • Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!

            Pragniemy zaprosić Państwa do włączenia się w ogólnopolską, bożonarodzeniową akcję „Paczuszka dla maluszka” Fundacji Małych Stópek. Adresatami akcji są domy samotnej matki, rodzinne domy dziecka, hospicja, domy małego dziecka.

            Jako szkoła chcemy przeprowadzić zbiórkę darów na rzecz Fundacji Hospicjum dla dzieci w Warszawie, która świadczy:

            • opiekę medyczną, psychologiczną, socjalną i duchową nad nieuleczalnie chorymi dziećmi i ich bliskimi w rodzinnych domach,
            • wszechstronną pomoc rodzicom oczekującym narodzin dziecka z wadami letalnymi,
            • opiekę nad noworodkami dotkniętym takimi wadami.

            Zbieramy:

            • chusteczki nawilżane,
            • podkłady medyczne,
            • proszki do prania.

            Rzeczy nie muszą być hipoalergiczne. Produkty należy umieścić pod choinką, która znajduje się obok portierni, od 6. grudnia do 2. stycznia. W zamian za dar można wziąć bombkę z logo akcji z metalowego pudełka.

            Z góry dziękujemy za okazane serce i wsparcie!

            W imieniu Wychowawców świetlicy
            Żaneta Kowalczyk

          • Zajęcia warsztatowe

          • ​​Klasy 2b i 3a uczestniczyły w warsztatach żywieniowych organizowanych przez Warszawski Uniwersytet Medyczny.

            Klasa 2b uczestniczyła w warsztatach "Wiem co rano zjem". W trakcie zajęć uczniowie poznali zasady odpowiedniego komponowania śniadania. Poznali ważne dla zdrowia składniki pokarmowe, witaminy i składniki mineralne. Chętni mogli spróbować niektóre produkty. Na zakończenie spotkania dzieci wypełniły karty pracy wykorzystując zdobytą wiedzę.

            Klasa 3a wzięła udział w warsztatach "Podróż po przewodzie pokarmowym". Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z budową przewodu pokarmowego, a także dowiedzieli się co dzieje się z pokarmem, który spożywamy. Na zakończenie zajęć w parach odtworzyli układ pokarmowy człowieka.

            Warsztaty wzbudziły naszą ciekawość i uzmysłowiły jak dużo już wiemy na temat zdrowego jedzenia. 

          • Wyprawa do kina

          • W ramach projektu “Klasa w Warszawie, Warszawa z klasąuczniowie edukacji wczesnoszkolnej udali się do kina na seans pt.:” Życzenie”.

            Ta animowana komedia muzyczna zaprasza widzów do magicznego królestwa Rosas, którego władca posiada moc spełniania życzeń. Główna bohaterka Asha wypowiada życzenie tak potężne, że odpowiada na nie kosmiczna siła - gwiazdka o ogromnej mocy. Asha, jej wierny towarzysz koziołek Valentino i gwiazdka wspólnie stawiają czoła - władcy Rosas, królowi Magnifiko. Czy ocalą mieszkańców i udowodnią, że kiedy wola jednego odważnego człowieka łączy się z magią gwiazd mogą wydarzyć się cudowne rzeczy?  

            Zachęcamy do obejrzenia tego pięknego filmu. Którego przesłaniem jest, aby świat był lepszy a wraz z nim i my. 

          • Ozdoby świąteczne

          • Nowa galeria Ozdoby świąteczne została dodana do albumu fotograficznego

            Zbliżają się święta, zatem uczniowie klas czwartych wraz z opiekunami wybrali się do Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Tam pod czujnym okiem pani Izy i pani Małgosi - pracowników muzeum - wykonywali ozdoby świąteczne. Powstały małe kolorowe choinki oraz gwiazdki, które zawisną jako ozdoby na świątecznych, zielonych drzewkach. 

            Na koniec wycieczki zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie pod Choinką na Placu Zamkowym😊

            Katarzyna Chrzanowska
            Małgorzata Niewiadomska-Filipiak

          • Światowy Dzień Pluszowego Misia.

          • 24 listopada uczniowie klas młodszych uroczyście obchodzili Światowy Dzień Pluszowego Misia. 

            W naszej szkole obchodzenie tego święta to już tradycja. Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie misiaczki opanowały nasze korytarze. Mimo coraz nowocześniejszych i atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do klasy ze swoim przyjacielem – Misiem. Wszystkie były piękne i wyjątkowe. Podczas zajęć dzieci poznały historię święta, wykonały szereg prac plastycznych, bawiły się wspólnie przy muzyce, śpiewały piosenki o misiach, a niektóre z nich wybrały się na wycieczkę do metra. 

            Ten dzień był pełen uśmiechu i radości. 

          • Mistrzowie planowania

          • Nowa galeria Mistrzowie planowania została dodana do albumu fotograficznego

            W tym roku szkolnym klasy czwarte przystąpiły do projektu “Mistrzowie planowania. Jak realizować pomysł?” zainicjowanego prze Uniwersytet Dzieci. W czasie zajęć uczniowie dowiadują się m.in. Po co tworzyć plan. Jakie są mocne i słabe strony, Jak wspólnie zapracować na sukces, Jak trenować myślenie, czy Jak uczyć się na własnych błędach. Kilka zrealizowanych zajęć pokazuje, że dzieci chętnie uczą się przez działanie. Spotkania dają możliwość lepszego poznania siebie oraz kolegów z klasy.

            Katarzyna Chrzanowska
            Małgorzata Filipiak

          • 3b w Muzeum Geologicznym

          • Nowa galeria 3b w Muzeum Geologicznym została dodana do albumu fotograficznego

            23 listopada klasa III b odwiedziła miejsce, gdzie można doskonale zapoznać się z geologiczną historią Polski, podziwiać minerały i skały z całego świata tworzące zewnętrzną powłokę naszej planety. Rozwiązując przygotowane dla nas wcześniej zadania, oglądaliśmy skamieniałości, bardzo efektowne szkielety żyjących dawno temu zwierząt i wiele innych eksponatów. 

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM)

          • Nowa galeria Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) została dodana do albumu fotograficznego

            (ang. World Multiplication Table Day)

            17 listopada 2023r odbyła się 13. edycja wydarzenia. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia. Pomysłodawcą akcji Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia jest Andrzej Grabowski, założyciel Wydawnictwa Karty Grabowskiego. Wielki pasjonat niecodziennego nauczania-uczenia się matematyki.
            W tym roku nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do akcji. W ramach obchodów Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia “egzaminatorzy” z klasy 8b wyruszyli “przetestować” swoich kolegów i koleżanki oraz każdego napotkanego dorosłego. W klasie szóstej uczniowie zmierzyli się z ciekawymi łamigłówkami, natomiast klasy piąte zorganizowały klasom czwartym “trening obwodowy” czyli gry i zabawy mające na celu sprawdzenie w przyjemny sposób znajomość tabliczki mnożenia.

            Ewelina Litwin
            Małgorzata Filipiak Niewiadomska

          • Święto szkoły.

          • Nowa galeria Święto szkoły. została dodana do albumu fotograficznego

            16 listopada w naszej szkole… królowały jabłka. I wbrew pozorom wcale nie był to Dzień Jabłka ani Dzień Jesiennych Przetworów a dużo ważniejsze wydarzenie – ŚWIĘTO SZKOŁY.

            Dlaczego więc jabłka? Edmund Bojanowski – PATRON naszej SZKOŁY, ten serdecznie dobry człowiek, dawał je dzieciom w swej ochronce, jako nagrodę za pozytywne zachowanie, za naukę, za ich dobre uczynki. Dlatego też JABŁKO jest dla nas SYMBOLEM jego dobroduszności i oddania innym, szczególnie tym najmłodszym, najsłabszym. Tego dnia nie mogło wiec zabraknąć jabłek – były w dekoracjach, w treści przygotowanego przedstawienia i jako upominki dla uczniów i pracowników szkoły.

            Obok tych pysznych zdrowych owoców tradycją tego dnia u nas jest także KONCERT TALENTÓW. Jest on jednocześnie wyrazem naszej  dumy z przynależności do tak wyjątkowej placówki a zarazem - naszym upominkiem dla szkoły i naszego Patrona. Uczniowie zaprezentowali w nim swoje umiejętności wokalne, taneczne, recytatorskie oraz gry na instrumentach. Wspaniale było ich oglądać, słuchać, podziwiać.

            Tego dnia mieliśmy również okazję uczestniczyć w zmianie uczniów powołanych do pocztu sztandarowego. Uczniowie klas ósmych uroczyście przekazali ten zaszczytny obowiązek swoim młodszym kolegom z klas siódmych.

            Święto Szkoły to także dzień, w którym przedstawiane są nominacje do tytułu NIEZAWODNEGO. Jak zwykle było ich wiele. Z radością i dumą słuchaliśmy uzasadnień nominacji przyznanych naszym uczniom, za ich bezinteresowne działania wobec innych, zaangażowanie w życie klasy i szkoły oraz kreatywność i serdeczność. Dla nas, oni wszyscy zasługują już dziś na to, by ten  zaszczytny tytuł został im przyznany.

            Taki dzień jak ten, uświadamia nam jak wspaniałych, zdolnych uczniów ma nasza szkoła i jak ważna jest jej rola w wyznaczaniu im odpowiedniego kierunku, by ich pasje, talenty, zaangażowanie nie uleciały, nie zostały zaprzepaszczone, ale rozwijały się i przynosiły wspaniałe owoce… takie, jak te „bojanowskie” jabłka.

          • Lekcja języka polskiego w klasie 4b

          • Nowa galeria Lekcja języka polskiego w klasie 4b została dodana do albumu fotograficznego

            “Płacze pani słowikowa w gniazdku na akacji,
            Bo pan słowik przed dziewiątą miał być na kolacji”.

            Julian Tuwim

            Uczniowie klasy 4b po omówieniu wiersza “Spóźniony Słowik”, zaprosili nas na ucztę słowno-kulinarną. Podzieleni na cztery grupy tworzyli menu swojej restauracji, które miało zawierać nowo poznane części mowy, czyli przymiotniki oraz zdrowe i pyszne dania😊 Do wyboru były: Restauracja u BOCIANA, Knajpa pod OSTRYM KŁEM, KOLCZASATA knajpa u Jeży, Restauracja W DZIUPLI POD ŻOŁĘDZIEM😊 Uczniowie świetnie poradzili sobie z zadaniem😊

            Wioletta Mrozek i Małgorzata Filipiak

          • Szkolne obchody Święta Niepodległości

          • Nowa galeria Szkolne obchody Święta Niepodległości została dodana do albumu fotograficznego

            13 listopada w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody Święta Niepodległości pod hasłem "Przez historię do współczesności. Pamięci Bohaterów o wolność Niepodległej". O losach Ojczyzny, która utraciła niepodległość w 1795 opowiedziały postaci historyczne: powstaniec Kościuszki, legionista Dąbrowskiego, poeci Adam Mickiewicz, Cyprian Kamil Norwid, powstańcy listopadowy i styczniowy, żołnierz polski walczący w I wojnie światowej oraz broniący kraju we wrześniu 1939 oraz mały powstaniec 1944 i sanitariuszka, które stanęły do apelu na wezwanie druha Mateusza Golika i zgromadziły się wokół ogniska.

            Ich losy były tłem dla pięknych recytacji utworów literackich w wykonaniu uczniów klas 4, 5 i 6. Nasze spotkanie miało pobudzić do refleksji i przemyśleń na temat pielęgnowania wartości narodowych: tradycji, kultury, języka i historii. Przodkowie pozostawili nam to ważne zadanie do wykonania. Jak mawiał Józef Piłsudski "Niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze".

            Szczególnie mocno możemy się o tym przekonać, gdy słyszymy o toczących się obecnie konfliktach na Ukrainie i Bliskim Wschodzie. Bardzo gorąco życzymy pokoju uwikłanym w konflikty, bo dobrze wiemy, co to znaczy walka o swe miejsce na ziemi. Chwała Bohaterom. Cześć Ich Pamięci! 

            Agnieszka Ostromęcka
            nauczyciel historii i WOS